Prešov 19. mája (TASR) – Aktivisti a podnikatelia angažujúci sa v oblasti cestovného ruchu na Domaši i samospráva obce Kvakovce v okrese Vranov nad Topľou už viac ako rok podnikajú kroky, aby sa na Domašu po 25 rokoch vrátila vyhliadková loď. Prejavili záujem o málo využívajú loď Ondava na Dunaji, ktorá patrí Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP). Verejne k tomu vyzvali pred rokom aj premiéra Roberta Fica, ktorého úrad to posunul na ministerstvo životného prostredia. Ako informovala na dnešnej tlačovej besede predsedníčka komisie cestovného ruchu pri Obecnom úrade v Kvakovciach Martina Timková, aktivisti dnes zistili, že loď Ondava už vodohospodári prenajali a ostáva na Dunaji. Prostredníctvom hovorcu ministerstva životného prostredia sa ešte pred parlamentnými voľbami dozvedeli, že na Domašu príde iná loď s kapacitou 25 miest.
"Nie je to loď, o ktorej sme uvažovali a ktorá by nám vyhovovala. Jednak je kapacitne menej vyhovujúca, nakoľko sa nemôže využívať pre väčšie skupiny ľudí, ako sú školské výlety, väčšie zájazdy a takisto nie je plne zakrytá, to znamená, že je vhodná iba na prepravu v dobrom počasí, keď nie sú vlny, keď neprší. Nie je tam možné usporiadať rôzne výstavy alebo besedy a náučné prehliadky pre školákov," uviedla Timková.
Loď na Domaši vozila rekreantov v rokoch 1967 až 1992, kedy ju zobrali do Prahy. Samospráva a občianski aktivisti sa nevzdávajú nádeje, že veľká loď sa na Domašu vráti. Za svoju požiadavku chcú zabojovať aj petíciou, ktorú by mali spustiť v krátkom čase v elektronickej podobe.
Podpredseda OZ chatárov a rekreantov na Domaši Milan Petrík povedal, že na Domašu chceli získať loď podobnú tej, ktorú im zobrali do Prahy. Podľa jeho slov je Domaša naša tretia najväčšia priehrada a jediná na Slovensku, ktorá nemá žiadnu vyhliadkovú loď. "Podnikateľom sa ťažko vysvetľuje ľuďom, že na takejto krásnej vode, akou je Domaša, nie je možnosť vyhliadkovej plavby. Keď štát vie takúto loď prevádzkovať na Dunaji, prečo by ju nevedel prevádzkovať na východe, kde by to napomohlo rozvoju turistického ruchu aj zvýšeniu zamestnanosti," povedal Petrík. O prevádzkovanie takejto lode prejavili na Domaši záujem najmenej štyria podnikatelia.
Petrík uviedol, že loď Ondava je od februára prenajatá za lukratívnych podmienok súkromnej firme. Za takýchto podmienok by radi prevádzkovali štátnu loď aj podnikatelia na Domaši. Poskytovateľom je SVP, štátny podnik, ktorý v zmluve objednávateľovi, spoločnosti Bross for Partners, a.s., garantuje poskytnutie odborne spôsobilej posádky plavidla, zásobovanie pohonnými hmotami, tiež bežné opravy a údržbu lode aj poistenie. V zmluve sa uvádza, že plavidlo Ondava bude kotviť v prístavisku Šamorín – Čilistov, prístave Kormorán. Pritom na Dunaji je 12 – 13 lodí, ktoré poskytujú vyhliadkové plavby, z toho dve sú v správe SVP.
Aktivisti odmietajú argument, že dôvodom je drahá preprava lode. "Ak mohli loď podobných rozmerov z Domaše odviesť do Prahy, tak sa dá prepraviť loď aj z Bratislavy na Domašu, čo je iba polovičná cesta," uviedol Petrík.
Hovorkyňa ministerstva životného prostredia Petra Stano Maťašovská v stanovisku pre TASR uviedla, že "predchádzajúce vedenie MŽP SR avizovalo, že vyvinie úsilie, aby sa na Domašu vrátilo menšie výletné plavidlo. Nepočítalo s väčšou dunajskou loďou Ondava. Spájanie lode Ondava s jej presunom na vodnú nádrž Domaša je preto nepochopiteľné". Podľa jej ďalších slov súčasný minister László Sólymos nevylučuje, že sa na Domašu v budúcnosti vráti výletné plavidlo, nevyhnutný je však konštruktívny dialóg so SVP a dotknutou samosprávou. Ako informoval SVP, ktorý má v správe plavidlá, nedisponuje žiadnou žiadosťou o prenajatie plavidla na Domašu. "Efektívnosť zmluvy na prenájom lode Ondava nechá minister životného prostredia László Sólymos preveriť," doplnila hovorkyňa.
0